Powrót do: Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zgodnie z postanowieniem Sejmu RP "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest w tym roku po raz czwarty jako święto państwowe.

Dzień ten ma jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i wdrożonym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, kolejne 45 lat oznaczało życie z piętnem, jak to określała komunistyczna propaganda "bandytów i faszystów".

Dzień 1 marca nie jest datą przypadkową. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszów walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo w ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

"W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..."  

— Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Źródło wikipedia.org

CHWAŁA BOHATEROM.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Data dodania: