Powrót do: Aktualności

Opinia ZOK w sprawie drzew w Komorowie i Granicy

Opinia Zarządu Osiedla Komorów (Komorów, Granica) w sprawie drzew w Komorowie i Granicy, ze szczególnym uwzględnieniem starodrzewia i Pomników Przyrody

Wobec pojawiających się i powracających wątpliwości związanych z ochroną, pielęgnacją i konserwacją drzew w Komorowie i Granicy, Zarząd Osiedla podsumowuje podstawowe informacje, wyraża opinię i zwraca się z uprzejmą prośbą do władz gminy.

1. Drzewa, i zieleń w całości, stanowią nie tylko ozdobę naszych miejscowości, ale i barierę przed hałasem i kurzem. Dają chłód w upalne dni i codzienną porcję tlenu. Są schronieniem dla ptaków i małych zwierząt. Bogactwo zieleni jest jednym z podstawowych elementów odróżniających mieszkanie na przedmieściach od mieszkania w mieście.

2. Drzewa, i bujna zieleń naszych okolic, są jednym z wyróżników naszych miejscowości – to nasz estetyczno-zdrowotny wspólny kapitał, który również ma wpływ na wartość naszych nieruchomości.

3. W Komorowie oraz w Granicy rośnie wiele cennych, starych drzew, a także Pomników Przyrody w zabytkowych alejach. Drzewa te są pod potrójną ochroną:

- wycinka dot. wszelkich drzew regulowana jest m.in. Ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. - na wycinkę wielu z nich trzeba mieć - w przypadku naszej gminy - zezwolenie wójta;

- w stosunku do drzew uznanych za Pomniki Przyrody (Aleja Marii Dąbrowskiej, Aleja Starych Lip, Aleja Kasztanowa, lipy przy ulicy Dębowej i Cisowej w Granicy) zabrania się wycinania, niszczenia, uszkadzania, podkopywania, zrywania kory, pączków, kwiatów, owoców i liści, rycia napisów lub znaków, umieszczania tablic, ogłoszeń nie związych z ochroną tych drzew, wchodzenia na drzewa, oddziaływania na drzewa w jakikolwiek sposób nie związany z ich ochroną. Pomniki Przyrody chronione są ze względu na szczególną wartość przyrodniczą jak wielkość, czy wiek, naukową, kulturową, historyczną, estetyczną lub krajobrazową. Za naruszanie zakazów grozi kara aresztu albo grzywny;

- zieleń, w tym wszystkie drzewa, w mieście-ogrodzie Komorów, jest pod dodatkową ochroną, wynikającą z przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komorów - jego cały układ przestrzenny wraz z zielenią - jest chroniony wpisem do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, a osiedle Strzecha Polska (między linią WKD, a ulicami Komorowską, Żwirową, Brzozową) w Komorowie - układ przestrzenny, domy i zieleń - dodatkowo i w sposób szczególny - wpisem do Rejestru Zabytków - jest w całości zabytkiem.

W związku z powyższymi faktami członkowie Zarządu Osiedla uważają, że powinniśmy (władze gminy i powiatu, stowarzyszenia i zarząd z mieszkańcami) wspólnie chronić cenną zieleń naszych miejscowości i poszukiwać możliwości finansowo-organizacyjnych dla profesjonalnych działań, takich jak diagnoza stanu drzew i ich konserwacja. Należy dokonać ekspertyz dendrologicznych (np. tomografia dźwiękowa), zawierających ocenę stanu drzew, stopnia zagrożenia jakie ew. stwarzają, aby wyznaczyć kierunki działań konserwatorskich (np. mikoryza, elastyczne wiązania) dla lokalnego drzewostanu. Zewnętrzna ekspertyza mogłaby zminimalizować dalsze spory dotyczące wycinania drzew, bo często zgody na wycinkę wydawane są bez rzeczywistej potrzeby, w innych przypadkach odmawia się zgody na usunięcie drzewa, czy jego części, zagrażającego ludziom i obiektom.

Ekspertyzy mogłyby być wykonywane sukcesywnie przed kolejno planowanymi remontami czy modernizacją poszczególnych ulic, albo w całości dla wybranego obszaru, tak aby projekt uwzględniał pozyskaną wiedzę na temat stanu drzew, i aby zgody na incydentalną, ewentualną wycinkę były wcześniej wydane.

Stan drzew nie powinien być oceniany przez osoby niefachowe, a ostateczne decyzje co do pozostawienia czy wycięcia drzewa nie powinny być podejmowane przez głosowanie przypadkowo zebranych osób.

Ekspertyzy i zabiegi pielęgnacyjno-konserwatorskie wymagają środków. Proponujemy rozważyć pozyskanie środków zewnętrznych lub dotacji celowych samorządu województwa. Pomniki przyrody pozostają teraz – zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody – w gestii władz gminy. W związku z tym władze gminy mają prawo wprowadzić liczne zakazy, które będą służyć starym drzewom, w tym np. zakazy, nakazy i specjalny nadzór nad wykonywaniem prac ziemnych, mających często niekorzystny wpływ na system korzeniowy drzew.

Zarząd Osiedla uprzejmie prosi Pana Wójta i Radę Gminy o staranność i wzmożoną troskę przy prowadzeniu wszelkich prac w pobliżu starych drzew – w całej gminie. Drzewa stanowią wyróżnik naszych miejscowości i całej gminy, i zapewniają zdrowe powietrze w naszych okolicach.

Prosimy również o staranność i troskę przy niezbędnych pracach pielęgnacyjnych - przycięcia gałęzi i koron -, a także o wzmożony namysł przy usuwaniu starych drzew z naszych terenów.

w imieniu Zarządu Osiedla Komorów
 (Komorów, Granica)

Przewodnicząca
 Agnieszka Kaczorowska-Budek

czerwiec 2012
 

 

Data dodania: