Zarząd złożył Wnioski do planu zagospodarowania obszaru -Aleja Kasztanowa
Wnioski Zarządu Osiedla Komorów (Komorów, Granica) w związku z Uchwałą Gminy Michałowice nr XI/110/2011 z dn. 23.11.11 r. dot. przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Michałowice dla obszaru „Aleja Kasztanowa”.
Do:
Wójt Gminy Michałowice
Pan Krzysztof Grabka
Gmina nasza jest jedną z najbardziej zurbanizowanych na Mazowszu. „Proporcje zabudowy do terenów niezabudowanych na terenie Gminy Michałowice są wyższe niż przeciętnie dla gmin woj. mazowieckiego. Tereny osiedlowe w gminie Michałowice stanowią większy procent jej powierzchni (8,0%) niż średnio w gminach w granicy dawnego województwa warszawskiego z wyłączeniem Warszawy (...). Tereny wykorzystywane inaczej niż jako użytki rolne, wody, lasy i zadrzewienia (tj. tereny osiedlowe, komunikacji i pozostałe) w gminie Michałowice stanowią również większą część jej powierzchni (17,9%) niż średnio w gminach aglomeracji warszawskiej z wyłączeniem Warszawy (...). Świadczy to o silnej urbanizacji obszarów wiejskich w gminie.” (Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Michałowice, 2004). I dalej: „Zgoda na duże inwestycje kubaturowe powinna być powiązana z odpowiednią przebudową układu drogowego w otoczeniu” (tamże). Należy również pamiętać o przestarzałej i nadmiernie przeciążonej istniejącej infrastrukturze technicznej naszych terenów, a także o konieczności zapewnienia przez gminę środków na infrastrukturę, gdyby nowopowstający plan miał umożliwić intensywną, wysokokubaturową zabudowę obszaru „Aleja Kasztanowa” (zgodnie z uchwalonym w marcu 2011 r. Studium jako tereny Z-UK), w ramach „usług kultury”.
Komorów wraz z Granicą już przekroczyły swoją optymalną wielkość. Przy gęstości zabudowy naszego Osiedla odległości do podstawowych usług stały się zbyt duże. W zrównoważonym rozwoju osadnictwa właściwym jest zwielokrotnianie, a nie przerost. Komorów i Granica potrzebują dziś dopełnień usług w swym obecnym centrum, zlokalizowanym wokół stacji WKD, natomiast obszar taki jak „Aleja Kasztanowa”, przeznaczony na tereny zieleni z usługami kultury (Z-UK) i na tereny zieleni rekreacyjnej (ZR), powinien zawierać program o zasięgu gminnym i ponadgminnym.
Wnioskujemy o takie zapisy w planie, które ograniczą w sposób szczególny i stworzą taką liczbę i dobór obiektów, których funkcje i wielkości zagwarantują jak największy udział przestrzeni zielonych i otwartych, służących mieszkańcom, i będą w zgodzie z art. 15. ust 2. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: „W planie miejscowym określa się obowiązkowo (m.in.): pkt 5. wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych; (…)”.
Postulujemy:
1. na terenach położonych w części obszaru należącego administracyjnie do Komorowa, na zachód od Alei Kasztanowej - w części południowej (działka nr 1146) - rozważyć, wraz z właścicielem działki, czyli SGGW, możliwość prowadzenia wzorcowych ogrodów w różnych stylach, a także możliwość zabezpieczenia terenu pod organizację corocznego, tradycyjnego i znanego w świecie „festiwalu ogrodów”, na który zaprasza się architektów krajobrazu z całego świata, realizujących swoje projekty i tworzących wystawę dla zwiedzających. Proponujemy na tym obszarze założenia parkowe, edukacyjny park leśno-ogrodowy, tereny dla rekreacji, sportu, tylko z niezbędnymi obiektami o charakterze ogrodowym - pawilony czy oranżerie. Wnioskujemy o to by maksymalna intensywność zabudowy dla tego terenu była zgodna ze współczynnikiem 0,2, do 500 m2 powierzchni zabudowy i maksymalnie do 9 metrów wysokości, z uwzględnieniem pasa ochronnego dla mieszkańców ulic granicznych od strony zachodniej i południowej;
2. Teren działki SGGW nr 4-554, leżącej w administracyjnych granicach Komorowa Wsi, czyli na wschód od Alei Kasztanowej wraz z działką Skarbu Państwa o numerze 628/42, powinien stanowić obszar szczególnie chroniony ze względu na bliskość unikalnej flory i fauny doliny rzeki Utraty i istniejący tu teren Parku Krajobrazowego. Obszar nad rzeką Utratą powinien stanowić otwarte tereny zielone, miejscowo zalesiane w myśl art. 78 Ustawy o ochronie przyrody: „Rada gminy jest obowiązana zakładać i utrzymywać w należytym stanie tereny zieleni i zadrzewienia”, jednocześnie biorąc pod uwagę art. 7 ust. 1 pkt 12 Ustawy o samorządzie gminnym, który brzmi: „Zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zieleni gminnej i zadrzewienia to jedno z zadań własnych gminy”.
3. Wnioskujemy o koncentrację ewentualnej zabudowy, wynikającej z zapisów funkcji „usługi kultury” na dwóch działkach o numerach 625 i 626, położonych na zachód od Alei Kasztanowej - w części północnej. Teren ten jest dobrze skomunikowany i położony przy głównej trasie, nie spowoduje blokowania stosunkowo wąskiej Alei Kasztanowej, stanowiącej w części zabytkową aleję drzew, której charakter trzeba utrzymać i kontynuować na całej jej długości. I tak proponujemy na działce własności SGGW rozważyć możliwość lokowania małych (intensywność zabudowy 0,2, maksymalnie do 500 m2 powierzchni zabudowy, maksymalnie do 9 metrów wysokości, z uwzględnieniem pasa ochronnego, np. o szerokości 100 m, rozddzielającego tereny od strony zachodniej), kameralnych obiektów komercyjnych usług kultury (np. małe kino, galeria itp.), w połączeniu z usługami galeryjno-handlowo-restauracyjnymi oraz małych obiektów zdrowia typu SPA czy „zabiegów jednego dnia” o bardzo niskiej uciążliwości, nie generujących masowego, intensywnego ruchu, które przyciągną klasę średnią. Na działce Skarbu Państwa przewidzieć możliwość budowy domu dla osób starszych (pobyt dzienny, pobyt całodobowy), placówki rehabilitacji oraz ośrodki integracji społecznej, inicjatyw obywatelskich etc., a zakazać m.in. budowy wielopiętrowych garaży.
Jednocześnie wnioskujemy, aby w myśl uchwały Zarządu Osiedla Komorów (Komorów, Granica), poprzedniej kadencji - z maja 2008 roku - oraz zgodnie z zapisami uchwalonego w marcu 2011 r. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Michałowice oraz w związku z tworzeniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru „Aleja Kasztanowa” w Gminie Michałowice, utworzyć Park Kulturowy obejmujący pałac „Dwór Polski” w Pęcicach wraz z otaczającym parkiem, tereny po obu stronach Alei Kasztanowej, pałac i teren parku przypałacowego w Komorowie, tereny wzdłuż rzeki Utraty na południe od kompleksu pałacowo-parkowego w Komorowie oraz miasto-ogród Komorów. „Na początku XX wieku mieszkańcy miast zaczęli dostrzegać urok i piękno otwartego krajobrazu wsi z charakterystycznym układem pól
i łąk, oraz bliskość lasu. Na tereny należące do gminy zaczęli przybywać letnicy, a z czasem i stali mieszkańcy. To właśnie w oparciu o te tradycje zagospodarowywania gruntów leżących obecnie w granicach administracyjnych Gminy Michałowice zbudowana została tożsamość miejsca. Obecna i aktualna do dziś dzięki czytelnemu układowi zespołów palacowo-dworskich, fragmentów zespołów folwarcznych oraz willowej przedwojennej zabudowie zlokalizowanej na obszernych działkach. W skali powiatu krajobarz kulturowey Gminy Michałowice wyróżnia się (...)” (źródło: Wprowadzenie do opracowania dot. Parku Kulturowego GM).
Szczegółowy opis intencji powołania Parku Kulturowego na tych terenach oraz opis jego granic znajduje się w opracowaniu przygotowanym na zlecenie poprzedniego Zarządu Osiedla Komorów (Komorów, Granica), pt. „Park Kulturowy Gminy Michałowice jako narzędzie ochrony walorów i środowiska kulturowego Gminy Michałowice”, autorstwa mgr inż. arch. kraj. Marty Lewin, konsultowanym przez przedstawiciela Rady TUP, mgr. inż. arch. Janusza Korzenia, a poparte pismem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W nawiązaniu do konsultacji społecznych przeprowadzonych w czerwcu-wrześniu 2008 roku, aktualnie postulowane granice parku są pomniejszone o obszary, których mieszkańcy nie wyrażali zgody na objęcie ich nieruchomości granicami parku kulturowego.
Jako przedstawiciele mieszkańców zainteresowanych sposobem zagospodarowania obszaru graniczącego z obecną zabudową osiedla Komorów/Granica, Zarząd wnioskuje i uprzejmie prosi o możliwość regularnego udziału w pracach nad przedmiotowym planem zagospodarowania, również z uwagi na fakt, że szczegółowe zapisy (dotyczące np. charakteru i funkcji przestrzeni publicznej, stylu zabudowy, materiałów czy kolorystyki, a nawet sposobu zamieszczania reklam, etc. etc.) i ich realizacja mogłyby stać się wizytówką Gminy Michałowice i jej chlubą, z pożytkiem dla wszystkich jej mieszkańców.
Zarząd Osiedla Komorów (Komorów, Granica)
za Zarząd
Przewodnicząca Agnieszka Kaczorowska-Budek
do wiadomości:
Rada Gminy Michałowice
Profesor Jeremi T. Królikowski
Towarzystwo „Komorowianie”
Dodatkowe zasoby:
- http://www3.michalowice.pl/studium_v_26_2011/Zalacznik_nr_1_-_Tekst_stud...
- http://www3.michalowice.pl/studium_v_26_2011/Zalacznik_nr_2_-_C_kierunki...
- Opis Parku Kulturowego