Spotkanie Radnych z ZOK
Protokół ze spotkania Radnych z Komorowa z Zarządem Osiedla Komorów, z dn. 07.02.14, szkoła w Komorowie
Obecni:
Radni: Zarząd Osiedla Komorów:
Ewa Borzymowska Hanna Barlak
Hanna Brzeska-Kalczuk Marek Biskot
Michał Krzyżanowski Małgorzata Brykalska
Aurelia Zalewska Michał Jeżewski
Elżbieta Raczkowska
Elżbieta Wyżycka
Agnieszka Kaczorowska-Budek (przewodnicząca)
Porządek spotkania:
1. Powitanie i wstępne zagajenie - A.Kaczorowska-Budek
2. Przedstawienie celu spotkania - E.Raczkowska
3. Omówienie planów Zarządu na ten rok (wg budżetu) - E.Wyżycka
4. Tematy do wspólnego omówienia:
- Ład przestrzenny Komorowa
- Aleja M. Dąbrowskiej - cd.
- Centrum
- Plac Paderewskiego
- kontynuacja modernizacji ulic
- reklamy
- Ochrona środowiska
5. Rozbudowa szkoły - M.Biskot
6. Nasza propozycja strategii rozwoju - A.Kaczorowska-Budek
7. Dom kultury i tymczasowe miejsce spotkań
8. Wnioski, zakończenie - A.Kaczorowska-Budek
E.Raczkowska: - W Komorowie dzieje się bardzo dużo. Również w kwestii modernizacji. Głównym celem spotkania jest wymiana opinii na temat tych trwających lub mających się niebawem zacząć projektów modernizacyjnych. A także szukanie drogi do lepszego wzajemnego zrozumienia i współpracy w relacjach obywatele - zarząd – radni – urząd.
E.Wyżycka przypomina zatwierdzony przez Mieszkańców we wrześniu ub.r. budżet Osiedla i omawia poważniejsze pozycje, takie jak pielęgnacja, uzupełnienie zieleni i elementów małej architektury (m.in. kontynuacja zakupu stojaków na rowery), Festiwal Otwarte Ogrody(współorganizacja Zarządu ze Stowarzyszeniami), Rajd Rowerowy czy dotacje dla potrzebujących.
M.Jeżewski uzupełnia informacje o zakupie stojaków w tym roku. I proponuje, aby firma, która wykonała zamontowane stojaki, wykonała kolejne elementy małej architektury dla Komorowa.
H.Brzeska-Kalczuk informuje o 2 przypadkach kradzieży rowerów i sugeruje, aby Zarząd zwrócił się do WKD celem zwiększenia liczby kamer skierowanych na stojaki i pozostawiane rowery.
E.Wyżycka zainicjowała dyskusję na temat estetycznych aspektów modernizacji ulic Komorowa, przytaczając przykłady stosowania wielu rodzajów i kolorów kostki brukowej.
W toku dyskusji wypowiadane są opinie, które wskazują, że jest to problem, który wynika z budżetów poszczególnych inwestycji, braku koordynacji ze strony przez Urząd Gminy, nie przywiązywania wagi do takich „szczegółów”.
M.Jeżewski zwraca uwagę na częsty argument Urzędu Gminy, że prawo nie pozwala na rozwiązania, których domagamy się jako Zarząd w związku np. z estetyką wykończeń czy masywnością elementów drogowych (np. wielkie krawężniki). Dodaje jednak, że to samo prawo obowiązuje w Podkowie Leśnej, gdzie modernizacje dają znacznie lepsze efekty końcowe – uliczki są odnawiane bardzo elegancko.
E.Wyżycka dodaje, że w Podkowie też nie ma reklam, co poprawia jakość przestrzeni.
MB: - I w Konstancinie-Jeziornie od niedawna obowiązuje prawo nie zezwalające na stawianie nowych reklam.
A.Zalewska wyjaśniła, że w centrum Komorowa tam gdzie został uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego w 2013 r. nie można ustawiać reklam. Jest to możliwe jedynie na nowych warunkach w szczególnych przypadkach, np. szyldy.
M.Biskot wspomina, że na nasze wnioski sformułowane w Opiniach składanych w Gminie na prośbę tego urzędu, pozostają często bez echa. Nie dostajemy odpowiedzi w postaci argumentów, dlaczego proponowane przez nas rozwiązania nie będą zastosowane, a potem już w trakcie realizacji, widzimy na placu budowy, że zostały zignorowane to, co oprotestowywaliśmy.
E.Raczkowska zwraca uwagę, że powinniśmy mówić jednym głosem – Radni i Zarząd – mówić w takich sprawach wspólnie, wtedy nasz głos będzie silniejszy.
E.Borzymowska wnioskuje, abyśmy wzajemnie adresowali do siebie w kopii wnioski kierowane do Gminy. Abyśmy nie chowali informacji, abyśmy wymieniali się bieżącymi informacjami.
A. Zalewska zaproponowała, aby Zarząd podejmował tematy dotyczące opinii Zarządu w sprawie inwestycji podczas posiedzeń Komisji Rady Gminy.
M.Brykalska: - Mam dobre doświadczenie odnośnie wniosków składanych na sesji Rady Gminy. Na sesji dotyczącej selektywnej zbiórki śmieci, z sali padły dwa wnioski, jeden dotyczący poinformowania P.T. Mieszkańców o kompostowaniu odpadów zielonych zgodnie ze sztuką ogrodniczą – no i powstała ulotka informująca, jak prawidłowo kompostować odpady zielone. I wniosek drugi z sali dotyczył odbioru z posesji popiołu – i ten problem został także rozwiązany (patrz terminarz odbioru odpadów w poszczególnych miejscowościach naszej gminy).
H.Brzeska-Kalczuk wspomniała, iż są różne gusty, i że trzeba rozmawiać z mieszkańcami. Aleja Marii Dąbrowskiej byłaby już dawno zmodernizowana, a tak jest tylko część.
M.Jeżewski: - Bardzo dobrze, że poprzedni projekt modernizacji AMD nie został zrealizowany (droga serwisowa), bo to nie był dobry projekt.
E.Borzymowska: - Nie możemy się arbitralnie wypowiadać. Można np. wyłożyć formularze ankiet w Bibliotece, żeby Mieszkańcy mogli w poszczególnych sprawach się wypowiadać.
A.Zalewska poinformowała, że na koniec grudnia 2013 r. została podpisana umowa z wykonawcą na modernizację pobocza Al. M. Dąbrowskiej po stronie południowej z poszerzonym chodnikiem i oddzielnym dojściem do peronu WKD. Będą też postawione ławki i elementy małej architektury w tej przestrzeni.
H.Brzeska-Kalczuk: - W centrum Komorowa jest brzydko.
A.Zalewska aktualnie trwają uzgodnienia między wyłonionym wykonawcą a arch. p. W.Bagińskim, który nie „nadąża” ze wszystkimi odpowiedziami.
M.Krzyżanowski dodaje, że odczuwa się brak nadzoru nad wykonawcą, brak jest koordynacji, ale to wymaga dodatkowych pieniędzy. Ponadt wszystkie projekty powinny być nadzorowane na etapie przygotowania przetargu jak i późniejszej realizacji przez architekta pod kątem spójnego zagospodarowania przestrzeni uwzgledniającego charakter Komorowa.
H.Brzeska-Kalczuk: - W przetargu wybierany jest najtańszy wykonawca, nawet wtedy kiedy wiemy, że ostatnią realizację wykonał źle.
M.Jeżewski: - Dlaczego p. Sobol nie może nadzorować całości wykonywanych prac? Wydaje mi się, że Pracownicy Urzędu Gminy nie zwracają uwagi na wykorzystywane do prac kostki i inne.istotne szczegóły w trakcie realizacji remontów.
A.Kaczorowska-Budek podsumowała kwestie związane z koordynacją i nadzorem nad wykonywanymi inwestycjami, które to działania są wg niej niezbędne. Równocześnie wyraziła pogląd, że nie zgadza się z często wysuwanymi argumentami, iż nie możemy (np. Zarząd) wypowiadać się np. na temat modernizacji ulic, bo nie jesteśmy fachowcami. - Jeśli remontuję dom to muszę nadzorować wielu fachowców – hydraulików, elektryków, posadzkarzy itp., chociaż sama nie jestem hydraulikiem czy elektrykiem. Muszę jako inwestor nadzorować, koordynować ich pracę - zgrać terminy, kojarzyć zakresy prac, sprawdzać efekty, łączyć obszary, na które wkraczają różni specjaliści. Wskazała na różne „koniki”, które mają członkowie Zarządu – E.Wyżycką nie zadowalają estetyczne efekty modernizacji Komorowa, M.Biskota zajmują sprawy związane z organizacją ruchu i innymi udrękami zaskakującymi mieszkańców - ułatwieniami/utrudnieniami dla kierowców, A. Kaczorowska-Budek „pilnuje” komorowskich drzew.
M.Biskot wskazał na kontrast między życiem a projektem. Etap realizacji to jest stadium, na którym można mieć wpływ na przebieg prac i ich efekty. Ulica Matejki jest przykładem fatalnych rozwiązań – „klatka” dla pieszych, bardzo zły sposób łączenia starego z nowym.
A.Zalewska nawiązała do modernizacji ulicy Matejki i poinformowała, że WKD postanowiło, iż wzdłuż tej ulicy ma być ogrodzenie.
A.Zalewska zgłosiła postulat, aby zgromadzeni – Radni i Zarząd – skierowali do Wójta wniosek o wyznaczenie koordynatora do kolejnych prac w Komorowie. Wspomniała o dobrej współpracy z Zarządem przy opiniowaniu koncepcji i projektów związanych z modernizacją Komorowa.
A.Kaczorowska-Budek przekazała Radnym materiały związane z ochroną, pielęgnacją i konserwacją drzew (artykuł pt. Pokochać drzewa, Analiza dendrologiczna komorowskich drzew w AMD prof. J. Borowskiego).
E.Borzymowska stwierdziła, że aktualnie omawiana koncepcja modernizacji szkoły zakłada wycinkę 20 drzew – Radna nie zgadza się na takie rozwiązanie. A także uważa, że projekt rozbudowy szkoły powinien zostać wyłoniony w wyniku konkursu.
M.Biskot wskazał na wiele mankamentów jakie ma obecna koncepcja rozbudowy szkoły – podstawowe błędy autora projektu (np. w klasach światło ze złej strony – wejście do klasy powinno być z przodu).
A.Kaczorowska-Budek stwierdziła, że teraz koncepcja rozbudowy szkoły jest w rękach Komisji zdominowanej przez urzędników gminnych, do której należą przedstawiciele Rady Rodziców. – Szkoła i jej rozbudowa to nie jest sprawa na kilka najbliższych lat. To jest sprawa całej miejscowości na dziesięciolecia.
E.Borzymowska zaapelowała o wspólny wniosek o konkurs. I poinformowała, że nie można doprosić się o referencje osoby/zespołu, który przygotowuje projekt, na który już wydano 40 000 zł, a sprawa trwa już od kilku miesięcy. Specjaliści (architekci pp. Paradowscy – rodzice zarazem) są marginalizowani, bo wypowiadają się negatywnie na t. projektu.
A.Zalewska dodała, że sprawa rozbudowy szkoły w Komorowie ciągnie się od 2011 roku. Przygotowana aktualnie koncepcja była nam przedstawiana jako funkcjonalna, rozwiązana w ten sposób, że szkoła podstawowa będzie w jednym miejscu, z jednym wejściem, czego nie zapewniały inne warianty rozbudowy. Poinformowała, że ostatnie spotkania Komisji ds. Rozbudowy szkoły dotyczyły elewacji szkoły. W poniedziałek (na posiedzeniu Komisji Komunalnej i Zagospodarowania Przestrzennego), wobec rozmów z p. Kawiorskim, powinien być zaprezentowany również projekt elewacji w kolorze.
M.Biskot podkreślił, że jeśli odpada formuła konkursu i mało czasu - projekt rozbudowy szkoły powinien wykonać architekt, który dopiero co zrealizował inny projekt szkoły.
H.Brzeska-Kalczuk: - Teraz jest wyż. Za 5 lat szkoła będzie pusta.
M.Brykalska: - Będą chodzić dzieci z całej okolicy – Pęcice, Pęcice Małe. Mieszkańcy(właściciele działek) z tych miejscowości chcą nowych osiedli, jeśli tak, to trzeba pomyśleć o szkole w Komorowie w tej perspektywie, a takiego wzrostu liczby dzieci w wieku szkolnym 5
nie wyczyta się z prognoz demograficznych. Brak jest jednak całościowego myślenia strategicznego. Tak jak w przypadku Pól Komorowskich – wtedy także nikt się nie zastanawiał nad infrastrukturą dla tego nowego wielkiego osiedla – drogi wyjazdowe, szkoła, Kościół – a na to środki musi wyłożyć Gmina. Jeśli nie myśli się perspektywicznie o infrastrukturze, to można wyraźnie pogorszyć warunki wszystkim mieszkańcom.
H.Brzeska-Kalczuk stwierdziła, że jest za rozsądną rozbudową.
M.Biskot powiedział, że rozbudowa stołówki nie jest teraz planowana, bo w miejscu gdzie miałaby być „są kable”. Według Urzędu Gminy będzie realizowana w drugim etapie, bo wymaga przełożenia wielu instalacji podziemnych.
A.Kaczorowska-Budek uzupełniła wypowiedź M.Biskota i wyraziła opinię, że to nie tylko powinien być architekt z doświadczeniem w projektowaniu i realizacji nowej szkoły, ale to powinien być ktoś kto ma doświadczenie w rozbudowie szkoły (łączenie starego, często niefunkcjonalnego, z nowym).
E.Borzymowska poinformowała, że nie tylko pp. Paradowscy i p. Biskot krytycznie wyrazili się o istniejącej koncepcji rozbudowy, ale także inni architekci, którym pokazała koncepcję. Podkreśliła, że nie można z Gminy otrzymać referencji projektanta.
M.Biskot podkreślił, że brak jest projektowania przestrzeni publicznych – brak jest spójności pomiędzy miejscowym planem zagospodarowania a składanką pozwoleń na budowę. Przypomniał o luce w prawie, dzięki której mogą powstawać takie „gmaszyska” jak na rogu Matejki i Bankowej i 3 Maja
E.Borzymowska przywołała temat modernizacji Placu Paderewskiego w związku z pojawiającą się sprawą roszczeń. Podała, że wójt nie może mieć pewności w dysponowaniu nieruchomością. Poinformowała również, że w związku z kontrolą NIK w Gminie za okres 01.01.10 – 30.06.13 (raport na stronie michalowice.pl), 67% działek pod gminne drogi mają defekty prawne.
H.Brzeska-Kalczuk poinformowała, że w przypadku Placu Paderewskiego może być tak, że spadkobierca jest i toczy się postępowanie spadkowe.
M.Brykalska przypomniała, że Plac Paderewskiego zawsze przeznaczony był na cele społeczne, a modernizacja tego placu potwierdza taki właśnie sposób użytkowania.
M.Krzyżanowski stwierdził, że dopóki roszczenia nie są wpisane do Ksiąg Wieczysty to tak jakby ich nie było.
A.Zalewska dodała, że Wójt poświadczył, iż dysponuje własnością do Placu Paderewskiego.
A.Kaczorowska-Budek przedstawiła inicjatywę Zarządu sporządzenia dokumentu pn. roboczą „Wytyczne do Strategii Rozwoju Miasta Ogrodu Komorów” i zaprosiła Radnych do wspólnego przygotowania takiego opracowania. Radni zgodzili się wziąć udział w tej inicjatywie.
Ostatni punkt spotkania stanowiła wymiana opinii na t. przebiegu współpracy 5 środowisk (4 Stowarzyszenia i Zarząd) w sprawie pozyskania tymczasowego lokalu (tym razem 6
w centrum Komorowa, poprzednio Zarząd postulował wynajęcie budynku po Stacji Tlenu – uzup. prokolanta) do czasu wybudowania docelowego domu kultury i inicjatyw obywatelskich. A. Kaczorowska-Budek poinformowała, iż obecna Inicjatywa nie powiodła się na skutek oprotestowania inicjatywy, bądź braku zainteresowania przez stowarzyszenia: KOMOROWIANIE i Kulturalny Komorów. A. Zalewska powiedziała, iż w trakcie spotkania u wójta w dn. 27.01.2014 r. po zgłoszeniu tej propozycji przez Zarząd Osiedla, nie słyszała, aby ta propozycja była wspierana przez innych uczestników spotkania. Było dużo wątpliwości do tej propozycji, a ponadto padły inne propozycje lokalizacji przejściowej realizacji działań kulturalnych.
Następne kroki:
Zgromadzeni wyrazili wolę kolejnego spotkania w niedługim czasie i wymianę mailową dot. wspólnych wniosków.
Protokołowała
A.Kaczorowska-Budek